Jak to działa?

Czy wiesz, że to właśnie badania opinii, sondaże i wywiady są często najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, jak finalnie wygląda jakiś produkt lub usługa?

Większość firm czy organizacji społecznych chętnie słucha głosów swoich odbiorców. Dzięki temu poznają ich potrzeby i mogą dostosować swoją ofertę do oczekiwań klientów.

W jaki sposób jednak najlepiej dotrzeć do klientów, by poznać ich zdanie?

Tutaj z pomocą przychodzą agencje badawcze. Jedną z nich jest Instytut Badań Pollster, czyli właściciel Reaktora Opinii.

Ale czym w ogóle są takie badania i jak przebiegają?

Metod badawczych jest bardzo dużo, a na ich wybór wpływa wiele czynników. W Reaktorze Opinii prowadzimy badania internetowe wykorzystując ankiety - właśnie w tym rodzaju badań się specjalizujemy!

Proces przeprowadzenia takiego badania wydaje się prosty, ale do jego rzetelnego przygotowania potrzeba zaangażowania wielu osób z odpowiednim doświadczeniem i wykształceniem. Sam proces badania dzieli się na kilka etapów i na każdym z nich weryfikowana jest poprawność realizacji.

Zazwyczaj proces ten przebiega w podobny sposób:

1

Etap 1

Klient zgłasza się do nas z potrzebą przeprowadzenia badania. Informuje, jakie ma pytania czy wątpliwości i czego chciałby się dowiedzieć od swoich odbiorców. Czasem jest ciekawy, jak jest odbierany jego nowy produkt, czasem czy kampania reklamowa, którą planuje wypuścić jest atrakcyjna. A czasem chce po prostu lepiej poznać swoich klientów i dowiedzieć się, kim są.

2

Etap 2

Nasi Badacze, którzy specjalizują się w tym, jak poprawnie przygotować badanie, wspólnie z klientem tworzą kwestionariusz ankiety, tak aby za jej pomocą uzyskać jak najwięcej cennych informacji.

3

Etap 3

Następnie nasz Dział Realizacji przygotowuje wszystkie techniczne aspekty badania. Zanim ankieta trafi na Twoją skrzynkę mailową przechodzi wiele testów, dbamy o to, by każdy szczegół był dopracowany.

4

Etap 4

Ruszamy z badaniem! To właśnie na tym etapie otrzymujesz od nas zaproszenie i możesz wypełniać ankietę. Nasi pracownicy na bieżąco sprawdzają, ile ankiet już zostało wypełnionych i ile jeszcze brakuje. To ilu ankiet potrzebujemy, aby na ich podstawie móc przedstawić wartościowe wnioski, zależy od kilku matematycznych wzorów. Na szczęście Ty nie musisz się tym przejmować - nasi statystycy czuwają nad całym procesem. To właśnie dzięki osiągnięciom statystyki nie musimy zadawać tego samego pytania wszystkim ludziom w Polsce, najczęściej wystarczy, że zapytamy około tysiąca. To dużo ułatwia, prawda?

5

Etap 5

Gdy już uzbieramy wymaganą liczbę odpowiedzi, do akcji wkraczają analitycy. Szukają zależności, korelacji i współwystępowania - a później, z pomocą badaczy, tłumaczą to na bardziej ludzki język ;) Dzięki swoim umiejętnościom matematycznym potrafią wydobyć niesamowicie wartościową wiedzę, którą później dzielą się z klientem.

6

Etap 6

Na podstawie wyników badań nasz klient podejmuje wiele ważnych decyzji. Być może wprowadzi na rynek nowy produkt, może zmodyfkuje swoją ofertę. Dlatego to bardzo istotne abyś w ankiecie odpowiadał zawsze zgodnie z prawdą. Tylko wtedy możesz mieć realny wpływ na to, by usługi i produkty, z których korzystasz spełniały Twoje oczekiwania.

Pamiętaj, że swoje wątpliwości zawsze możesz zgłosić na nasz adres mailowy. Chętnie wytłumaczymy Ci działanie panelu i z przyjemnością wysłuchamy Twoich opinii!
kontakt@reaktoropinii.pl